AMATÉRSKÝ CYKLISTICKÝ KLUB, z.s.

Původně AMATÉRSKÝ CYKLISTICKÝ KLUB TŘINEC (ACK TŘINEC)

Jak to s námi bylo...

Myšlenka založit cyklistický klub se zrodila v hlavách kamarádů, kteří využívali kolo k relaxaci, aktivnímu odpočinku při pohybu v přírodě a chtěli dále rozvíjet své cyklistické aktivity a dělit se zážitky a zkušenostmi s ostatními lidmi podobně smýšlejícími.
A tak se stalo a u zrodu na konci roku 2000 stáli tito lidé Petr B., Robert I. a Milan R., kteří myšlenku převedli ve skutečnost. Prvotní myšlenkou bylo vytvořit sdružení příznivců cyklistiky a našich kamarádů (tím jsme chtěli reagovat na vzniklou situaci rozvoje MTB a cyklistiky vůbec a vzniku spousty jiných klubů). A hlavně jsme chtěli vyburcovat všechny ke společným vyjížďkám na kole nejen v Beskydech, ale i ve vzdálenějších koutech, oblastech naší republiky a zahraničí.
Nyní máme za sebou 19. let svého působení a můžeme říct, že jsme toho dosáhli dost. Plány byly sice mnohem, mnohem větší. Členská základna byla zprvu bohatší - při zahájení čítala až 16 členů, pak se stav držel na nějakých 14 členech. Od roku 2006 klesl na 12 členů a postupně klesal až na nynějších 5 členů.
Pod názvem ACK Třinec jsme se účastnili několika desítek MTB a silničních maratónů, závodů a právě tato zkušenost nás dovedla k nápadu zorganizovat a pořádat seriál závodů pro děti a mládež. Do roku 2004 jsme se kromě společných víkendových vyjížděk a letních dovolených podíleli i na přípravě vytrvalostního silničního maratónu "Okolo České Republiky na kole nonstop".

Pilotním závodem našeho klubu byl a nadále zůstává VENDRYŇSKÝ KOTÁR - silniční časovka. U zrodu a vymyšlení samotného názvu a přípravy tratě a zázemí stali zakládající členové klubu Petr B. a Milan R. Po úspěšném prvním ročníku a získání cenných informací, rad a podnětů jsme další rok přidali i závod MTB v lese pod názvem KOHOUT ROVŇA BIKER. Od roku 2005 jsme se však začali plně soustředit na organizaci cyklistického dětského amatérského seriálu pod názvem "ACK TŘINEC CUP", který byl složen ze tří závodů organizovaných naším klubem: BAJUSZ BIKER, KOHOUT ROVŇA BIKER a VENDRYŇSKÝ KOTÁR. V době letních prázdnin jsme spolupracovali s městem Třinec, kde jsme pořádali zábavné dopoledne a jízdu zručnosti pro příchozí děti v rámci akce "Prázdniny v Třinci".

V roce 2007 jsme ukončili spolupráci s městem Třinec z důvodu malého organizačního zájmu členů klubu a věnovali jsme se přípravě a organizaci již 3.ročníku "ACK TŘINEC CUP", který se skládal ze stejných závodů, jako v minulosti jen s tím rozdílem, že byla upravena pravidla v hodnocení seriálu. A nakonec se tento 3.ročník stal i posledním. Dále se klub stejně jak v minulých letech podílel na organizaci a zajištění kontrol na cyklistických trasách v rámci "Dálkového pochodu Mánesovou stezkou", který je pořádán KČT Třinec. A opět jsme se zúčastnili některých cyklistických závodů a maratónů (DRASAL, BA7 apod.)

Novinkou pro rok 2007 bylo zorganizování cykloturistické akce pro širokou veřejnost, všech věkových skupin a různého ražení, pohlaví atd. :) pod názvem "Za východem slunce na Javorový vrch" ve spolupráci s "EXTREME CYCLING KLUB TŘINEC". K zásadní změně při organizaci dětských závodů a dalších akcí přispěl fakt, že na samotnou organizační práci s celé členské základny se nějak časem vytratil organizačně - pracovní duch (z původních 16 členů máme nyní 9 členů ) a nějak se vytrácí kolektivní duch a nahrazuje jej rodinný, kde s přibývajícími rodinnými povinnosti a změnou pracovní doby není v mých silách dělat tolik závodů a na takové (vyšší) úrovni a tak jsme od roku 2008 a pro nadcházející roky přišli s jedním závodem "VENDRYŇSKÝ KOTÁR", který jsme rozšířili o nové kategorie a budeme se snažit je udržet na lepší závodní a organizační úrovni. Dále pak chceme pokračovat v organizaci dalších ročníků akce "Za východem slunce na Javorový". Po letošním druhém ročníku, kdy nám počasí přálo se i účast a zájem všech věkových skupin cyklistů zvýšil a tak budeme tuto akci nadále organizovat. A dále budeme chtít setrvat u spolupráce s KČT Třinec při zajištění kontrol atd. u cyklistických tras v rámci "Dálkového pochodu Mánesovou stezkou". Je to jedna z mnoha možností, kdy můžeme společně a organizovaně vyrazit na kopce. :)
Pro rok 2012 byl předseda klubu osloven majitele HOSPODY U ČERNÉHO KOHOUTA, a tak jsme přesně po pětileté pauze znovu připravili závod KOHOUT ROVŇA BIKER v pořadí již 7. ročník, který se nakonec stal rozlučkovým. Dále jsme připravili 12. ročník VENDRYŇSKÉHO KOTÁRU, který se budeme snažit nadále udržet a více dotáhnout k vyšší organizační spolupráci.

Pro rok 2013 se klub vrací k pořádání pouze jednoho závodu a tím je VENDRYŇSKÝ KOTÁR, není to tak, že bychom nechtěli dělat další závody a akce, ale jak to všichni určitě znáte času je málo a je potřeba se věnovat povinnostem v práci a hlavně doma rodině. Roky utíkaly a do statistik přibývaly uskutečněné ročníky závodu VENDRYŇSKÝ KOTÁR. Dle vládního nařízení se musely všechny kluby přejmenovat na spolky a provést legislativní úpravy nejen v názvu, ale i stanovách apod. Proto i my jsme na přelomu roku 2015/2016 byli nuceni tuto podmínku akceptovat a ze tří možných variant jsme zvolili tuto. Proto jsme Amatérský Cyklistický Klub Třinec přejmenovali na Amatérský Cyklistický Klub,z.s. (zapsaný spolek). 16. ročník VENDRYŇSKÉHO KOTÁRU byl takovým přechodným, kdy jsme byli nuceni provést úpravy jak ve znaku, v názvu apod., Hlavně jsme spustili své organizační vychytávky pro ulehčení práce, usnadnění celé přípravy a organizace závodu a možnost se učit z chyb a vylepšovat i pro další ročníky. 17. a 18. ročník byl takovým zkušebním provozem, kde se nám osvědčili naše organizační vychytávky a také i změny v časovém plánu samotného závodu. Proto se jich míníme držet i v dalších letech případně je ještě dotáhnout k větší dokonalosti a nejen k naší spokojenosti.

19. ročník se uskutečnil 2. 6. 2019, kde se na start postavilo celkem 196 závodníků (rekordní účast: startovalo 162dětí a 34rodičů). Rekordní účast byla překonána i v počtu přihlášení 222 závodníků. Počasí nám opět přálo a vše se vydařilo a snad to klapne i u toho jubilejního ročníku.

Nyní jsme už opět v plném zápřahu a chystáme přípravu jubilejního 20. ročníku VENDRYŇSKÉHO KOTÁRU, který měl proběhnout v duchu oslav mezinárodního dne dětí, ale v rámci krizových opatření kvůli celosvětové epidemii se závod neuskuteční v plánovaném termínu 7.6. 2020, ale řešíme náhradní termín. Tak se můžete těšit. Tratě by měly zůstat stejné jako v roce 2019, jen bude možno se k závodu přihlásit pouze přes online prezentaci a dle aktuálních nařízení vlády ke konání sportovních akcí budeme řešit vše, abychom splnili tyto podmínky. Zatím to vše chystáme a až bude znám termín budeme Vás o všem informovat, aby se nám to podařilo vše dodržet a zvládnout.

ČLENSKÁ ZÁKLADNA SPOLKU

5 členů se zaplacenými členskými příspěvky a snad spoustu kolegů, příznivců spolku, pomocníků, spolupracovníků, sousedů a obyvatel obce Vendryně, se kterými zvládneme připravit další ročníky VK.

Amatérský cyklistický klub, z. s.

Email: info (@) acktrinec.cz
Mobil: +420 776 120 239

Závod pro celou rodinu

 

© 2001 - 2021 ACK z.s.  |  webdesign tomoszek.cz